Ad

Latest Posts

Here are the stage times for Electric Picnic 2022

Electric Picnic returns to Stradbally this weekend.

Headliners for the popular music festival include Dermot Kennedy, Picture This, Megan Thee Stallion, Tame Impala, Arctic Monkeys and Snow Patrol.

Ahead of the festival, The Irish Times have shared the stage times for some of the top acts. Take a look:

Friday

Main Stage

  • 11:30pm – 1am Dermot Kennedy
  • 9:15pm – 10:45pm Megan Thee Stallion
  • 7:30pm – 8:30pm Glass Animals
  • 6:00pm – 6:45pm Denise Chaila

Electric Arena 

  • 12:00am – 1:00am Fontaines DC
  • 10:30pm – 11:30pm Pixies
  • 9:15pm – 10:00pm Willow
  • 8:00pm – 8:45pm Bright Eyes

Rankin’s Wood

  • 10:30pm – 11:30pm Fred Again
  • 9:15pm – 10:00pm Little Simz
  • 8:00pm – 8:45pm Girl in Red
  • 6:45pm – 7:30pm 100 Gecs

Terminus Stage

  • 11:30pm – 1:00am Mall Grab
  • 9:45pm – 11:10pm Rebūke
  • 8:10pm – 9:30pm Anfisa Letyago
  • 6:30pm – 8:00pm Efa O’Neill

Three All for Music Stage

  • 11:00pm – 12:00am Gang of Youths
  • 9:45pm – 10:30pm Gus Dapperton
  • 8:30pm – 9:15pm Lime Cordiale
  • 7:15pm – 8:00pm Q

Mind + Body

  • 2:00am – 3:00am 49th & Main
  • 12:45pm – 1:30am Aby Coulibaly
  • 11:30pm – 12:15am Kean Kavanagh
  • 10:15pm – 11:00pm Sprints
  • 8:45pm – 9:30pm Shiv
  • 7:30pm – 8:15pm Efé
  • 6:20pm – 7:00pm Thumper
  • 5:10pm – 5.50pm Lucy McWilliams

Freetown

Times TBC

Providencia: Donal Dineen’s Backstory — Dj Mek (Scarey Eire) — Dj Crispy Jason — Sianageddon — Jake Reed — Prymary Colours — Stomptown Brass — Cable Street Collective — Manden Express — Jyellowl — Oscar Dunbar — K3lu — Cooks But We’re Chefs — Glam Pigs — Monsieur Pompier — And a Great Number Of Unexpected Appearances.

Footsbarn Theatre: From 4pm, Footsbarn’s Big Top shows. 8pm-midnight The Crock Of Gold Sessions with Glen Hansard, Breanndán Ó Beaglaoich and friends.

Spike Island: The Deadlians  Grand — Bucks Moonlight Revival — Robin James Hurt — Peter O’brien  Bone Machine — Holly Carter — The Finns — Rake The Ashes — The Outcasts — Mik Pyro — Band Wookalily — One Horse Pony  Sweet Janes — Bar The Lough — Pearse Mcgloughlin — Colm Squirbat — Kevin Meehan Band — The Blessed.

Saturday 

Picture This Photo: Leon Farrell/Photocall Ireland

Main Stage

  • 11:30pm – 1:00am Tame Impala
  • 9:15pm – 10:45pm Picture This
  • 7:30pm – 8:30pm The Kooks
  • 6:00pm – 6:45pm Anne-Marie
  • 4:30pm – 5:15pm Becky Hill
  • 3:15pm – 4:00pm Hermitage Green
  • 2:00 – 2:45pm Hudson Taylor

Electric Arena

  • 12:00am – 1:00am Annie Mac
  • 10:30pm – 11:30pm Wolf Alice
  • 9:15pm – 10:00pm King Kong Company
  • 8:00pm – 8:45pm Declan McKenna
  • 6:45pm – 7:30pm The 2 Johnnies
  • 5:15pm – 6:00pm Lyra
  • 3:45pm – 4:30pm Sam Tompkins
  • 2:15pm – 3:00pm Cian Ducrot

Rankin’s Wood

  • 10:30pm – 11:30pm For Those I Love
  • 9:15pm – 10:00pm Rina Sawayama
  • 8:00 – 8:45pm The Scratch
  • 6:45pm – 7:30pm JPEGMAFIA
  • 5:30pm – 6:15pm Kojaque
  • 4:00pm – 4:45pm Kneecap
  • 2:30pm – 3:15pm Lisa McHugh

Terminus Stage

  • 11:30pm – 1:00am Kettama
  • 9:45pm – 11:10pm blk
  • 8:10pm – 9:30pm Obskür
  • 6:30 – 8:00pm EVE

Three All for Music Stage

  • 11:00pm – 12:00am Sleaford Mods
  • 9:45pm – 10:30pm Saint Sister
  • 8:30 – 9:15pm Orla Gartland
  • 7:15pm – 8:00pm Gemma Dunleavy
  • 6:00pm – 6:45pm Yeule
  • 4:50pm – 5:30pm Thomas Headon
  • 3:40pm – 4:20pm CVC
  • 2:00pm – 3:00pm Narolane & Guests

Mind + Body

  • 2:00am – 3:00am TBC
  • 12:45am – 1:30am The Cope
  • 11:30pm – 12:15am Malaki
  • 10:15pm – 11:00pm Sorcha Richardson
  • 8:45pm – 9:30pm Silverbacks
  • 7:30pm – 8:15pm Nixer
  • 6:20pm – 7:00pm Just Wondering
  • 5:10pm – 5:50pm Amy Michelle
  • 4:00pm – 4:40pm Lucy Blue
  • 3:00pm – 3:30pm Naked Lungs

Freetown

Times TBC

Providencia: Donal Dineen’s Backstory — Dj Mek (Scarey Eire) — Dj Crispy Jason — Sianageddon — Jake Reed — Prymary Colours — Stomptown Brass — Cable Street Collective — Manden Express — Jyellowl — Oscar Dunbar — K3lu — Cooks But We’re Chefs — Glam Pigs — Monsieur Pompier — And a Great Number Of Unexpected Appearances.

Footsbarn Theatre: From 4pm, Footsbarn’s Big Top shows. 8pm-midnight The Crock Of Gold Sessions with Glen Hansard, Breanndán Ó Beaglaoich and friends.

Spike Island: The Deadlians  Grand — Bucks Moonlight Revival — Robin James Hurt — Peter O’brien  Bone Machine — Holly Carter — The Finns — Rake The Ashes — The Outcasts — Mik Pyro — Band Wookalily — One Horse Pony  Sweet Janes — Bar The Lough — Pearse Mcgloughlin — Colm Squirbat — Kevin Meehan Band — The Blessed.

Sunday

Main Stage

  • 10:30pm – 12:00am Arctic Monkeys
  • 8:15pm – 9:45pm Snow Patrol
  • 6:30pm – 7:30pm The Coronas
  • 5:15pm – 6:00pm The Academic
  • 4:00pm – 4:45pm Wild Youth
  • 2:30pm – 3:15pm My Therapist Ghosted Me
  • 1:00pm – 2:00pm Dublin Gospel Choir

Electric Arena

  • 10:45pm – 12:00am Disclosure
  • 9:15pm – 10:15pm London Grammar
  • 7:30pm – 8:30pm James Vincent McMorrow
  • 6:15pm – 7:00pm Mimi Webb
  • 5:00pm – 5:45pm Belters Only
  • 3:30pm – 4:15pm Moncrieff
  • 2:15pm – 2:45pm Lea Heart

Rankin’s Wood

  • 9:15pm – 10:15pm Khruangbin
  • 8:00pm – 8:45pm Rejjie Snow
  • 6:45pm – 7:30pm Joy Crookes
  • 5:30pm – 6:15pm Griff
  • 4:15pm – 5:00pm CMAT
  • 3:00pm – 3:45pm Tolü Makay
  • 2:00pm – 2:30pm The Florentinas

Terminus Stage

  • 10:30pm – 12:00am Jeff Mills
  • 8:45pm – 10:15pm Helena Hauff
  • 7:30pm – 8:45pm VTSS
  • 6:00pm – 7:15pm Whorskey

Three All for Music Stage

  • 10:15pm – 11:00pm Perfume Genius
  • 8:45pm – 9:30pm Just Mustard
  • 7:30pm – 8:15pm Priya Ragu
  • 6:15pm – 7:00pm Kamal
  • 5:00pm – 5:45pm Hope Tala
  • 3:45pm – 4:30pm Kynsy
  • 2:30pm – 3:15pm Bronagh Gallagher

Mind + Body

  • 2:30am – 3:30am Nialler9
  • 1:15am – 2:00am Le Boom
  • 12:00am – 12:45am Mango x Mathman
  • 10:45pm – 11:30pm Somebody’s Child
  • 9:30pm – 10:15pm Rachel Mae Hannon
  • 8:00pm – 8:45pm April
  • 7:00pm – 7:30pm Lemonade Shoelace
  • 6:00pm – 6:30pm George O’ Hanlon
  • 4:45pm – 5:15pm Cruel Sister
  • 3:30pm – 4:00pm Carlsbad

Freetown

Times TBC

Providencia: Donal Dineen’s Backstory — Dj Mek (Scarey Eire) — Dj Crispy Jason — Sianageddon — Jake Reed — Prymary Colours — Stomptown Brass — Cable Street Collective — Manden Express — Jyellowl — Oscar Dunbar — K3lu — Cooks But We’re Chefs — Glam Pigs — Monsieur Pompier — And a Great Number Of Unexpected Appearances.

Footsbarn Theatre: From 4pm, Footsbarn’s Big Top shows. 8pm-midnight The Crock Of Gold Sessions with Glen Hansard, Breanndán Ó Beaglaoich and friends.

Spike Island: The Deadlians  Grand — Bucks Moonlight Revival — Robin James Hurt — Peter O’brien  Bone Machine — Holly Carter — The Finns — Rake The Ashes — The Outcasts — Mik Pyro — Band Wookalily — One Horse Pony  Sweet Janes — Bar The Lough — Pearse Mcgloughlin — Colm Squirbat — Kevin Meehan Band — The Blessed.

Ad

Latest Posts

Don't Miss

109.3k Followers
Follow