Home Irish Showbiz Stage times for Electric Picnic 2019 have finally been announced

Stage times for Electric Picnic 2019 have finally been announced

The Friday, Saturday and Sunday stage times are all here:

SHARE
instagram

Calling all festival goers – the stage times for Electric Picnic 2019 have finally been announced.

On Friday, Hozier will headline on the main stage at 10.30pm.

Ahead of the Irish musician, Dermot Kennedy will perform at 9pm, and before him, US sensation Billie Eilish will take to the stage at 7.30pm.

Instagram

On Saturday, the 1975 will take to the stage at 9.15pm, ahead of The Strokes at 10.30pm.

Christine and the Queens will storm the stage at 7.45pm, after Years and Years perform at 4.30pm.

Closing the weekend on Sunday night is Florence and the Machine, who returns for her second Electric Picnic headline set.

Credit: Phil Lewis/WENN.com

Irish stars Kodaline will perform on the main stage at 8.30pm on Sunday, after Jess Glynn belts out her best hits at 5.30pm.

The remainder of the stage times are scheduled:

FRIDAY

Main stage

10.30pm Hozier
9pm Dermot Kennedy
7.30pm Billie Eilish
6pm David Kennan

Body & Soul main stage

2.45am Embrz
1.30am Flohio
Midnight International Teachers of Pop
10.45pm Elma Orkestra & Ryan Vail
9.15pm Arvo Party
8.30pm The Claque
7.15pm TPM
6pm Toshín

Three Made by Music stage

10.30pm Shura
9.15pm Serpentwithfeet
8.05pm Sports Team
6.55pm Alex Gough
6pm Curtis Walsh

SATURDAY

Main stage

11.30pm The Strokes
9.15pm The 1975
7.45pm Christine and the Queens
6pm Gerry Cinnamon
4.30pm Years & Years
3.15pm Wild Youth
1.45pm The Riptide Movement

Body & Soul main stage

2am Kelly-Anne Byrne
12.45am Lamb
11pm JMSN
9.45pm MangoXMathman
8.45pm  Thumper
7.15pm  Inni-K
6pm Paddy Hanna
4.45pm Fonda
3.45pm  Kitt Philippa
2.30pm  Jessica Pratt
1.30pm  Graham Sweeney
12.30pm  April

Rankin’s Wood stage

10.30pm Echo & the Bunnymen
9.15pm Brittany Howard
7.45pm Duff McKagan
6.30pm Maverick Sabre
5.15pm Alma
4pm Inhaler
3pm ELM
2pm Post-Party

Three Made by Music stage

11.45pm JyellowL
10.30pm Three Made by Music
9.15pm Easy Life
8pm White Reaper
6.50pm The Scratch
5.45pm Just Mustard
4.30pm Working Men’s Club
3.30pm Somebody’s Child
2.30pm Rob de Boer
1.30pm Uly

SUNDAY

Main stage

10.30pm Florence + the Machine
8.30pm Kodaline
7pm Richard Ashcroft
5.30pm Jess Glynne
4.15pm Razorlight
2.30pm Soja
1pm Dublin Gospel Choir

Body & Soul main stage

2.30am Gaudi
1am King Kong Company
11.15pm Elder Island
9.45pm Self Esteem
8.30pm Æ MAK
7.15pm Proper Micro NV
6pm whenyoung
4.45pm In Their Thousands
3.30pm Junior Brother
2.15pm Bob Skeleton
1.15pm Gemma Bradley
Noon Sult

Rankin’s Wood stage

11pm Michael Kiwanuka
9.30pm Mitski
8.15pm Mø
7pm All Tvvins
5.45pm Talos
4.30pm Le Boom
3.15pm Touts
2pm His Father’s Voice

Three Made by Music stage

11pm Kero Kero Bonito
9.45pm Ider
8.30pm Let’s Eat Grandma
7.15pm Georgia
6pm Cassia
5pm Heavy Lungs
4pm Powpig
3pm Yonaka
2pm Sinéad O’Brien